Most kolem Kéší Ghátu nebude!


Před několika týdny padl konečný verdikt indického soudu - stavba mostu,  který měl vytvořit jakýsi "obchvat" posvátného Kéší Ghátu ve Vrindávanu  a vést přímo řekou Jamunou, jen asi dvacet metrů před samotnou  historickou budovou, je nelegální. Toto rozhodnutí by se dalo označit za  zázrak, protože stavitelem byla samotná vláda a v celém projektu  samozřejmě ležely nemalé částky, pro které se vyplatilo podlácet a  zastrašovat.


Takto by vypadal Kéší Ghát, kdyby oddaní nezačali bojovat.


Kromě devastujícího estetického dopadu na dominantu Vrindávanu by  samozřejmě stavba způsobila ještě rušnější provoz na parikramové cestě,  kterému brání právě "neprůjezdný" Kéší Ghát. Ihned poté, co začala  stavba obludných pilířů přímo v korytu Jamuny, se začali sdružovat  všichni oddaní a snažili se této stavbě zamezit. Do všech center a misí  ve Vrindávanu, která navštěvují západní oddaní, chodila cizinecká  policie a vyhrožovala, že pokud se někdo zapojí do protestů, bude  deportován z Indie a bude mu udělen doživotní zákaz vstupu. I přes tyto  vážné hrozby stáli v čele prostestů Paramadvaiti Maharádž a Deena Bandhu  Prabhu a stovky západních i idnických oddaných. Díky nim a protestům,  které oranganizovali, se o aféře začalo mluvit v médiích po celé Indii.


Deena Bandhu dává rozhovor pro Indickou televizi přímo na jedné z demonstrací.


Demonstrace proti mostu. 

Po více než roce peripetií, soudů, odvolání, právních problémů a  zastrašování konečně padl pozitivní rozsudek. Co se ale stane se sedmi  pilíři, které už stojí, není jasné. Díky nim totiž ke Kéší ghátu přitéká  hlavně odpadní voda z celého Vrindávanu, poutníci se tedy musí koupat  na druhém břehu anebo výše po proudu.


Více fotografií a videí zde: http://stopbridgechaosinvrindavan.wordpress.com/ 


Stavba mostu z pohledu z Kéší Ghátu.
Stavba v plném proudu.

Prostestovali oddaní z Indie...
... stejně, jako oddaní z celého světa.
Takto vypadá torzo stavby v dubnu 2011.
Splašky z Vrindávanu díky stavbě tečou přímo pod Kéší Ghát.

Komentář: Zanechat komentář

* E-mail nebude zveřejněn na internetových stránkách.