Přeskočit na hlavní obsah

12 zásad jednání mezi oddanými

Šrila Bhakti Alok Paramadvaiti Maharádž

1. Proti gustu žádný dišputát
2. Rozdíly mezi oddanými často bývají transcendentální. Jeden si myslí, že Krišna chce tohle, druhý si myslí, že Krišna chce něco jiného, ale pravda je ta, že Krišna chce obě dvě věci a ještě mnoho dalšího.
3. Krišna ví všechno a nemůže se stát, že někoho nepochopí.
4. Pokud zeslábne moje víra v autoritu, měl bych se obrátit na další autoritu, abych neohrozil svůj duchovní život.
5. Netoleruj klepy. Nemělo by se mluvit o ničem, co člověk neviděl na vlastní oči. Z klepů vzejde politika a z politiky vzejde rozdělení a díky rozdělení všechno končí. To říká Bhaktissidhánta Sarasvatí.
6. Musíš být striktní sám se sebou a milosrdný k ostatním.
7. Nedovol, aby se vášeň s nevědomostí vmísily do tvé řeči - jsou to velcí nepřátelé naší začínající bhakti.
8. Napravovat ostatní má cenu jen tehdy, když tím lze dosáhnout požadovaného výsledku - toho, že ten člověk tu nápravu přijme nadšeně. Blázna dobrá rada naštve. Pokud nedokážete někoho napravit s pozitivním přístupem, obraťe se na někoho, kdo to dokáže.
9. Každý blbec dokáže někoho vyhodit z chrámu, ale jen velký oddaný dokáže zachránit druhé z Máji.
10. Nebuď naštvaný na nikoho, dokonce ani na neoddané, protože každý je potenciálně oddaný. Každý je drahokam, který se jednoho dne vybrousí a vyleští.
11. Pokud člověk uvidí, že se děje něco nesprávného, měl by to nahlásit příslušné autoritě.
12. Vztahy mezi ženami a muži by se měly odehrávat na úrovni úcty a harmonie. Obě dvě strany by si měly zachovat počestnost a striktnost, zároveň ale nebýt nepříjmení.
Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Návštěva Sannyasi Maharaje v Praze

Je to dva měsíce, co jsi odešel

Už uběhly 2 měsíce, co jsi odešel za Pánem Džagannáthem. Mukunda Maharádž teď dělá ještě víc úžasných věcí a neustále se spoustou lásky slouží tak, jak to dokázal jen on. Jsme na tebe pyšní a jsme v pohodě - vzpomínáme na tebe každou chvíli, když vstupujeme na oltář, když vaříme, když oblékáme Božstva, když mluvíme o barevných kombinacích, když musíme šít a šít a šít, když musíme číst a číst a číst, když je potřebauklízet a uklízet a uklízet, když se musíme smát a smát a smát!

Co by bylo s našimi životy, kdyby jsi v nich nebyl ty, drahý Mukundo.

Gourí Séva, Peru


Ya 2 meses de que pasaste a estar a lado de Sri jagannath... mukunda mhj debe estar haciendo mas cosas lindas, sirviendo con mucho amor sin nada que retenga ese hermoso seva que solo el sabia y sabe hacer. Estamos orgullosos por el alma de babaji maharja y estamos aca tranquilos, recordándote mucho en todo momento, cuando entramos al altar, cuando cocinamos, cuando vestimos a las deidades, cuando hablamos de combinacione…

Doplňky k sárí 1. díl - Vlasy

Pro vaši inspiraci i pobavení jsme začali nový seriál o tradičních indických doplňcích, špercích a bižuterii. V několika dílech probereme dokonale nazdobenou Indku doslova od hlavy k patě. Takže začínáme, jak jinak, u vlasů, jejich úpravy a ozdob, kterými je můžete zkrášlit.

Jak je známo, Indky mají vlasy v drtivé většině případů neskutečně kvalitní. Hinduisté dodržují zvyk, kdy se malému, asi dva roky starému dítěti vlasy obřadně ostříhají. Pro mnoho žen je to naposledy, kdy se svých vlasů nůžkami dotknou. Zatřihávání konečků se v Indii moc nepěstuje, naopak ženy sikhského náboženství, které je rozšířeno zejména v Pandžábu a Dillí, mají přímo zaneseno v náboženských …