Přeskočit na hlavní obsah

Gurudévova maminka, Vrindávan Vilásiní dásí, opustila tělo

Dnes, na Krišna Pratipad měsíce Trivikrama, 5. května 2015 v 5.10 hodin ráno, opustila moje milovaná matka tento svět ve své chaloupce. Bylo úžasné, když jsem s ní před několika dny mluvil a viděl jsem, jak moc se soutředí na lásku ke všem, které znala, ale především na lásku k Bohu. Jen před pár týdny jsem ji v jejím domě na severu Německa navštívil. 


Měl jsem velké štěstí, že jsme mohl být jedním z jejích dětí a mohl jsem vidět, jak se vždy stará o to, aby se ostatní měli dobře. Byla to velká oddaná a také milovala všechna zvířata - spousta jich žila v jejím domě. Vždy chtěla pomáhat. Pokaždé, když jsem ji navšívil, chtěla dávat Krišnovi nějaké příspěvky. Nahrála spoustu duchovních audio knih v Němčině, protože její hlas je skutečně inspirativní.


Stydím se, že jsem ji hned od začátku více nepomáhal. Ona byla vždy chápavá a odpouštějící. Všichni, kdo ji znali, ji měli moc rádi. Když ji bylo 80 let, měl jsem tu čest dovést ji do Vrindávanu, který si zamilovala tak, jako vlastní domov. Bylo úžasné ukázat jí všechna ta krásná místa, která nám odhalil Šrila Prabhupáda.

Dva týdny poté, co jsem začal žít v chrámu, tak jsem maminku navštívil - chtěl jsem, aby se všichni stali oddanými Krišny. Ona okamžitě souhlasila, i když jistě z části proto, aby mi udělala radost. Když jsem se stal templ prezidentem v Kodani a začali jsme v zimě s oddanými chodit každý den na sankírtan, ona všem upletla speciální teplé čepice. Vždycky se vší láskou vítala a přijímala oddané, které jsem přivedl domů, jakoby to byla její vlastní vnoučata.
Před několika dny jsme si volali a ona mi řekla: "Nevím, co se mnou bude, ale cítím, že už tady dlouho nebudu". Ten samý den dostala pohlednici, kterou jsem ji poslal z Indie už před lety (a na kterou už jsem dávno zapomněl). Na té pohlednici byla namalována gópí, která hraje pro Krišnu. Moje matka mi řekla, že tohle by chtěla dělat a poprosila mě, abych jí vedl v tom, co by měla udělat - abych jí dal duchovní jméno a mantru. Takže milostí Šrily Bhakti Rakšak Šrídhar Dev Goswámího Maharádže, kterého si již před mnoha lety vybrala jaké svého duchovního učitele (ale který již není přítomný na této planetě), jsem já dal vaišnavské jméno Vrindávan Vilásiní a předal jsem jí mantry. Byla moc šťastná. Modlil jsem se ke Krišnovi, aby jí vyplnil toto přání a učinil z ní jednu ze svých hudebnic ve službě Šrí Rádhice.Dnes ta, kdo byla mou velkou životní inspirací a také osobním příkladem, odešla do pánova věčného příbytku. Poté, co odešel Šrila Prabhupáda, je to moje druhá největší životní ztráta. Doufám, že vždy budu moci udržet svatou vzpomínku na ni. Všechny, kdo to budou číst, prosím, aby se za ni s láskou modlili. Jen doufám, že budu moci odvézt její popel do Indie, aby mohla vykonat svou poslední koupel ve svatých vodách Jamuny.


S láskou vám všem
Swami B.A. Paramadvaiti

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Návštěva Sannyasi Maharaje v Praze

Je to dva měsíce, co jsi odešel

Už uběhly 2 měsíce, co jsi odešel za Pánem Džagannáthem. Mukunda Maharádž teď dělá ještě víc úžasných věcí a neustále se spoustou lásky slouží tak, jak to dokázal jen on. Jsme na tebe pyšní a jsme v pohodě - vzpomínáme na tebe každou chvíli, když vstupujeme na oltář, když vaříme, když oblékáme Božstva, když mluvíme o barevných kombinacích, když musíme šít a šít a šít, když musíme číst a číst a číst, když je potřebauklízet a uklízet a uklízet, když se musíme smát a smát a smát!

Co by bylo s našimi životy, kdyby jsi v nich nebyl ty, drahý Mukundo.

Gourí Séva, Peru


Ya 2 meses de que pasaste a estar a lado de Sri jagannath... mukunda mhj debe estar haciendo mas cosas lindas, sirviendo con mucho amor sin nada que retenga ese hermoso seva que solo el sabia y sabe hacer. Estamos orgullosos por el alma de babaji maharja y estamos aca tranquilos, recordándote mucho en todo momento, cuando entramos al altar, cuando cocinamos, cuando vestimos a las deidades, cuando hablamos de combinacione…

Doplňky k sárí 1. díl - Vlasy

Pro vaši inspiraci i pobavení jsme začali nový seriál o tradičních indických doplňcích, špercích a bižuterii. V několika dílech probereme dokonale nazdobenou Indku doslova od hlavy k patě. Takže začínáme, jak jinak, u vlasů, jejich úpravy a ozdob, kterými je můžete zkrášlit.

Jak je známo, Indky mají vlasy v drtivé většině případů neskutečně kvalitní. Hinduisté dodržují zvyk, kdy se malému, asi dva roky starému dítěti vlasy obřadně ostříhají. Pro mnoho žen je to naposledy, kdy se svých vlasů nůžkami dotknou. Zatřihávání konečků se v Indii moc nepěstuje, naopak ženy sikhského náboženství, které je rozšířeno zejména v Pandžábu a Dillí, mají přímo zaneseno v náboženských …