Přeskočit na hlavní obsah

Sanatan Goswami and the Touchstone

By Srila Bhakti Vicar Vishnu Maharaj 

Once there was a very poor devotee of Sri Shiva, whose name was Sri Jivan Chakravarti. He was from the village of Mankar in Burdwan district in Benagl (India). He had spent many years worshiping Sri Shiva in Benaras, praying to him for wealth. Finally one night Sri Shiva appeared to him in dream and asked him for a boon. When Brahmin asked, then Sri Shiva told him to go to Sri Sanatan Gosvami in Sridham Vrindavan. As Sri Sanatan was in possession of a great wealth he would share with him.

The poor Brahmin immediately set off for Vrindavan where he found Srila Sanatan Gosvami absorbed in transcendental divine love of Supreme Personality of Godhead Sri Krishna. However, when he observed the Gosvami, thin and dressed in a dirty loin-cloth, he began to doubt that he could give him the desired riches. Even so, he told Srila Sanatan about the dream. Srila Sanatan heard the Brahmin and came back to external consciousness. He answered, saying that he lived by begging a few crumbs from a number of different houses, so how could he possibly give him the riches he desired.
 
 

The poor Brahmin was dis-appointed and turned away, thinking that perhaps the message Sri Shiva had given him in the dream had been just an illusion. 

Meanwhile, Srila Sanatan Gosvami pondered why Sri Shiva had sent the Brahmin to him. As he ruminated, he remembered a philosopher's stone that was lying in a pile of rubbish and had long since been covered in dust. As soon as he remembered the existence of this valuable jewel, he sent someone to fetch the Brahmin and told him to take the jewel from the rubbish heap. When the Brahmin saw the stone, he was overjoyed and thought, 'Now I will be the richest person in the entire world!'. 

After walking some distance away, however, he began to wonder Why Sri Sanatan had completely forgotten about such a valuable possession. Indeed, if he cared so little for the philosopher's stone he must have had something even more valuable. Perhaps he had been cheated! He wanted to know what riches Sri Sanatan possessed that he cared so little for the valuable stone.

The Brahmin quickly ran back to Srila Sanatan and expressed his doubts, asking him if he had anything more valuable in his possession. Then Srila Sanatan told him that there was no greater wealth than love for Sri Krishna and that material goods were insignificant and simply a cause great distress. The Brahmin then bowed his head and prayed to Srila Sanatan Gosvami to please give him the wealth that made Srila Sanatan Gosvami consider even a philosopher's stone insignificant. Srila Sanatan Gosvami was moved by his prayer and mercifully bestowed upon him the wealth of Sri Krishna- prem

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Návštěva Sannyasi Maharaje v Praze

Je to dva měsíce, co jsi odešel

Už uběhly 2 měsíce, co jsi odešel za Pánem Džagannáthem. Mukunda Maharádž teď dělá ještě víc úžasných věcí a neustále se spoustou lásky slouží tak, jak to dokázal jen on. Jsme na tebe pyšní a jsme v pohodě - vzpomínáme na tebe každou chvíli, když vstupujeme na oltář, když vaříme, když oblékáme Božstva, když mluvíme o barevných kombinacích, když musíme šít a šít a šít, když musíme číst a číst a číst, když je potřebauklízet a uklízet a uklízet, když se musíme smát a smát a smát!

Co by bylo s našimi životy, kdyby jsi v nich nebyl ty, drahý Mukundo.

Gourí Séva, Peru


Ya 2 meses de que pasaste a estar a lado de Sri jagannath... mukunda mhj debe estar haciendo mas cosas lindas, sirviendo con mucho amor sin nada que retenga ese hermoso seva que solo el sabia y sabe hacer. Estamos orgullosos por el alma de babaji maharja y estamos aca tranquilos, recordándote mucho en todo momento, cuando entramos al altar, cuando cocinamos, cuando vestimos a las deidades, cuando hablamos de combinacione…

Doplňky k sárí 1. díl - Vlasy

Pro vaši inspiraci i pobavení jsme začali nový seriál o tradičních indických doplňcích, špercích a bižuterii. V několika dílech probereme dokonale nazdobenou Indku doslova od hlavy k patě. Takže začínáme, jak jinak, u vlasů, jejich úpravy a ozdob, kterými je můžete zkrášlit.

Jak je známo, Indky mají vlasy v drtivé většině případů neskutečně kvalitní. Hinduisté dodržují zvyk, kdy se malému, asi dva roky starému dítěti vlasy obřadně ostříhají. Pro mnoho žen je to naposledy, kdy se svých vlasů nůžkami dotknou. Zatřihávání konečků se v Indii moc nepěstuje, naopak ženy sikhského náboženství, které je rozšířeno zejména v Pandžábu a Dillí, mají přímo zaneseno v náboženských …