Přeskočit na hlavní obsah

How to behave with "fallen" devotees?

Q - If a devotee commits some sinful activity at some stage, and later he resumes the spiritual activities like chanting of Hare Krishna Mahamantra. How to behave with him?

Ans:  As per Sri Chaitanya Charitamrit, this world is a prison house for the people averse to Supreme Lord Sri Krishna.

Spiritually, this world is a prison house for all those who do not believe in God, do not serve Him, or do not follow His instructions. That is why all are not at peace here. This unrest is sort of punishment from Supreme Personality of Godhead.

Supreme Lord Himself or His personal Associates descends from times to time to inform all living beings about the correct path and their real duty. Those who agree, are released from this prison.

Supreme Lord Sri Krishna mentions in Sreemad Bhagvad Geeta (18.62)...

tamev sharanam gachh sarvabhaven bharat,
tatprasadarparam shantim sthanam prapasyasi shasvatam.

When a child begins to walk, sometime he fell and get up.  When a student is studying in school / college or a person is doing business or one is maintaining his body or is managing family,......while doing that, up and downs keep on happening,

During bad times, if one leave or stop doing that activity, then he/she is not intelligent.

We are practitioner of Devotional path. Likewise another devotee is also practitioner of same path. A practitioner has affects on his/her life of up and downs due to previous samskaras. This is natural.

A sannyasis/ grihasthi, women/men, child/elderly, who follow devotional services and are also engaged in opposite services (averse to devotional services), for those people Founder-Acharya of Sree Chaitanya Gaudiya Math, Srila Bhakti Siddhant Saraswati Goswami Thakur Prabhupad's one of the dearest disciple, Srila Bhakti Dayita Madhav Goswami Maharaj ji, has clearly mentioned that we must respect them, but do not associate with them. 


Shrila Bhakti Vicar Vishnu Maharaj, Sri Caitanya Gaudiya Math

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Návštěva Sannyasi Maharaje v Praze

Je to dva měsíce, co jsi odešel

Už uběhly 2 měsíce, co jsi odešel za Pánem Džagannáthem. Mukunda Maharádž teď dělá ještě víc úžasných věcí a neustále se spoustou lásky slouží tak, jak to dokázal jen on. Jsme na tebe pyšní a jsme v pohodě - vzpomínáme na tebe každou chvíli, když vstupujeme na oltář, když vaříme, když oblékáme Božstva, když mluvíme o barevných kombinacích, když musíme šít a šít a šít, když musíme číst a číst a číst, když je potřebauklízet a uklízet a uklízet, když se musíme smát a smát a smát!

Co by bylo s našimi životy, kdyby jsi v nich nebyl ty, drahý Mukundo.

Gourí Séva, Peru


Ya 2 meses de que pasaste a estar a lado de Sri jagannath... mukunda mhj debe estar haciendo mas cosas lindas, sirviendo con mucho amor sin nada que retenga ese hermoso seva que solo el sabia y sabe hacer. Estamos orgullosos por el alma de babaji maharja y estamos aca tranquilos, recordándote mucho en todo momento, cuando entramos al altar, cuando cocinamos, cuando vestimos a las deidades, cuando hablamos de combinacione…

Doplňky k sárí 1. díl - Vlasy

Pro vaši inspiraci i pobavení jsme začali nový seriál o tradičních indických doplňcích, špercích a bižuterii. V několika dílech probereme dokonale nazdobenou Indku doslova od hlavy k patě. Takže začínáme, jak jinak, u vlasů, jejich úpravy a ozdob, kterými je můžete zkrášlit.

Jak je známo, Indky mají vlasy v drtivé většině případů neskutečně kvalitní. Hinduisté dodržují zvyk, kdy se malému, asi dva roky starému dítěti vlasy obřadně ostříhají. Pro mnoho žen je to naposledy, kdy se svých vlasů nůžkami dotknou. Zatřihávání konečků se v Indii moc nepěstuje, naopak ženy sikhského náboženství, které je rozšířeno zejména v Pandžábu a Dillí, mají přímo zaneseno v náboženských …