Přeskočit na hlavní obsah

Žáci Nárájan Maharádže na návštěvě

Takhle krásně popsali žáci Šrily Nárájana Maharádže návštěvu ve Vrinda misi v Bogotě:


This summer we had some free time and extra money crying to be sacrificed in the fire of sankirtana-sevananda,so Laksmana Prabhu and I decided to take Srila Gurudeva’s books to a country they had not been yet.  We knew that our spiritual uncle and friend Lilanatha Prabhu regularly visits his family in Colombia, where in the early days he was president of Srila Prabhupada’s first ISKCON Temple there.   So we  synchronized schedules to meet in Bogota for two weeks and stay in his brother’s hotel, which was formerly the Temple.  The GVP book fund generously sponsored two suitcase-fulls of Srila Gurudeva’s spanish books (maximum I could carry from India), and Lilanatha Prabhu brought another massive suitcase from the Miami stock.

I was not aware until we arrived that Bogota is actually the birthplace and headquarters of Sripad B.A. Paramadvaiti Maharaja’s Vrinda Mission, which formed in the early 80’s and has since grown to include eleven centers in that city alone.  With jubilant nagara-sankirtana followed by a packed Sunday-program style public event in a different center every night of the week, Vrinda pretty well satisfies the need for introducing Krsna Consciousness to the population of Bogota.  So what will we do here?  “Preach to the preachers,” as Srila Gaura Govinda Maharaja would say.  In the same way that the wonderful books of Srila Prabhupada and Srila Bhakti Raksaka Sridhara Maharaja have nurtured the Vrinda Mission for decades, we were sure Srila Gurudeva’s distinct divine literatures would also give them deep inspiration for advancing their love for Sri Krsna.

Kali-yuga’s atmosphere of distrust and separatism makes it a tough time for genuine alliances to form across group demarkations, so we were happily surprised with the respectful and affectionate reception we received.  Without exception, every single devotee we met offered humble and heartfelt welcome to us, treating us like dear cousins.  Even senior sannyasis were swift to offer dandavat pranama, invariably insisted we give class, and received gifts of Srila Gurudeva’s books with reverence and gratitude.    Everywhere we went devotees were eager to buy whole sets of Srila Gurudeva’s books and some even began distributing them on their book-tables and in the storefront windows of their temples, and asking how they could order cases more.    I do not believe I have encountered a culture of greater open-hearted, devotional friendship before.  Maybe its just Colombian tenderness, but it is also surely indicative of their Guru Maharaja’s emphasis on respect for all Vaisnavas.

Thus, it was our profound satisfaction to introduce such qualified (i.e., simple-hearted) devotees to the treasury of our Srila Gurudeva’s illuminations as contained in books like The Essence of Bhagavad-gita, Sri Siksastakam, Secret Truths of the Bhagavatam, Pinnacle of Devotion, Journey of the Soul (Jiva-tattva), Bhakti-rasayana, Essence of all Instructions, and my personal favorite (appearing in the Spanish language for the first time in 15 years), Venu-gita.  I pray that in valiant protest of Kali-yuga and for the satisfaction of Sri Guru-Gauranga, honest devotional alliances will continue to form everywhere, based on graceful Vaisnava behavior, sankirtana, and sharing of hari-katha and transcendental literature.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Návštěva Sannyasi Maharaje v Praze

Je to dva měsíce, co jsi odešel

Už uběhly 2 měsíce, co jsi odešel za Pánem Džagannáthem. Mukunda Maharádž teď dělá ještě víc úžasných věcí a neustále se spoustou lásky slouží tak, jak to dokázal jen on. Jsme na tebe pyšní a jsme v pohodě - vzpomínáme na tebe každou chvíli, když vstupujeme na oltář, když vaříme, když oblékáme Božstva, když mluvíme o barevných kombinacích, když musíme šít a šít a šít, když musíme číst a číst a číst, když je potřebauklízet a uklízet a uklízet, když se musíme smát a smát a smát!

Co by bylo s našimi životy, kdyby jsi v nich nebyl ty, drahý Mukundo.

Gourí Séva, Peru


Ya 2 meses de que pasaste a estar a lado de Sri jagannath... mukunda mhj debe estar haciendo mas cosas lindas, sirviendo con mucho amor sin nada que retenga ese hermoso seva que solo el sabia y sabe hacer. Estamos orgullosos por el alma de babaji maharja y estamos aca tranquilos, recordándote mucho en todo momento, cuando entramos al altar, cuando cocinamos, cuando vestimos a las deidades, cuando hablamos de combinacione…

Doplňky k sárí 1. díl - Vlasy

Pro vaši inspiraci i pobavení jsme začali nový seriál o tradičních indických doplňcích, špercích a bižuterii. V několika dílech probereme dokonale nazdobenou Indku doslova od hlavy k patě. Takže začínáme, jak jinak, u vlasů, jejich úpravy a ozdob, kterými je můžete zkrášlit.

Jak je známo, Indky mají vlasy v drtivé většině případů neskutečně kvalitní. Hinduisté dodržují zvyk, kdy se malému, asi dva roky starému dítěti vlasy obřadně ostříhají. Pro mnoho žen je to naposledy, kdy se svých vlasů nůžkami dotknou. Zatřihávání konečků se v Indii moc nepěstuje, naopak ženy sikhského náboženství, které je rozšířeno zejména v Pandžábu a Dillí, mají přímo zaneseno v náboženských …